Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 52

Zeszyt nr 52 – kolejne kotwice.

Postępowanie przy budowie dwóch kolejnych kotwic jest identyczne oczywiście jak w przypadku poprzednich. Tutaj ułatwiam sobie trochę ich montaż, dlatego rozpocząłem od sklejenia ze sobą dwóch długich listewek a następnie z pociętymi na odpowiednią długość można dalej postępować jak w instrukcji. Wcześniej już pisałem, ale znów przypominam o poprzecznym montowaniu kotwicy względem poprzeczki. Uczulam też na ekonomiczne postępowanie z listwą mosiężną gdyż przy montażu obejm bez strat pozostaje jej ok. 3 mm.

Kotwica a w zasadzie poprzeczka kotwicy proponowana przez projektanta naszej kolekcji wydaje się odbiega od stosowanych na porównywalnych jednostkach tamtej epoki. Ta z Soleil Royal nie zachowała się do aktualnych czasów, ale na podstawie badań można wnioskować, że miała inny kształt.  To znaczy z pewnością była skośnie ścięta w kierunku obu końców w płaszczyznach bocznych tak jak w modelu, ale inaczej w płaszczyźnie spodniej a więc również skośnie do góry ku końcom. Z pewnością belki poprzeczki były łączone gwoździami lub nitami i można domniemywać, że były wzmacniane obejmami metalowymi lub oplatane grubymi linami.

Piszę o tym gdyż waloryzacja tych poprzeczek może modelarzom pomóc w zaoszczędzeniu dołączonej do zeszytu taśmy lub w przypadku oplotu linką ją całkowicie wyeliminować.