Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 103

Zeszyt nr 103 – montaż tralek na forkasztelu, przygotowanie gniazd pod furty działowe, odeskowanie boczne pokładu forkasztelu.

Etap łatwy. Po raz pierwszy zastosowałem na modelu tralki długości 10 mm. Są dłuższe i proporcjonalnie bardziej masywne niż te długości 8 mm. Wymagają przygotowania większego otworu w miejscu osadzenia. Na forkasztelu gniazda pod okrągłe furty działowe mają ograniczoną głębokość, dlatego biorąc pod uwagę wysokość furty tralki w tym miejscu muszą mieć minimum 10 mm.

Wypiłowanie gniazd pod furty wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić powierzchni podkładu. Dobrze jest na czas tej operacji nakleić na pokład taśmę malarską. Wydaje się, że proponowany przez instrukcję odstęp osadzenia tralek przyległych do furt – 10 mm od osi furty do osi tralki jest zbyt mały. Na moim modelu zastosowałem odległości 11 i 12 mm a środki oczywiście symetryczne.

Listewkę na odeskowanie boczne forkasztelu przed sklejeniem pomalowałem wcześniej stosowaną już bejcą wodną. Nie wiem skąd się bierze w instrukcji tendencja malowania elementów po zamontowaniu na modelu skoro to o wiele trudniejsze niż przygotowanie koloru przed montażem.