Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 99

Zeszyt nr 99 –poręcze, szandeki na kontrkasztelu i nadbudówce kontrkasztelu, balustrada na kontrkasztelu, platformy środkowej i górnej galeryjki, malowanie, klapy furt działowych.

Etap pracochłonny. Montaż szandeków na nadbudówce kontrkasztelu i parapetów na kontrkasztelu nie nastręcza trudności. Ważnym jest, aby bardzo oszczędnie gospodarować listwami 7×2 mm, dlatego, że po wykonaniu opisanych czynności powinien pozostać odcinek niezbędny do wykonania parapetu przedniej krawędzi pokładu forkasztelu. Czynność ta będzie wykonywana w niedalekiej przyszłości a obawiam się, że w dostawach materiałowych taka listewka nie jest przewidywana. Balustradę na przedniej krawędzi pokładu kontrkasztelu należy wykonać podobnie do tej, jaka znajduje się na pokładzie kasztelu.

Odpowiedniej długości podpórki pozwalają znacznie ułatwić sobie montaż platform galeryjek. Oprócz silnego połączenia platform z kadłubem warunkiem koniecznym jest równoległe ustawienie względem siebie i wcześniej przyklejonej platformy galeryjki dolnej.

Naniesienie powłoki lakierniczej na powierzchnię kadłuba zmieni zaskakująco wygląd modelu. Poszycie zewnętrzne z zastosowanego drewna wyjątkowo mocno ciemnieje już po nałożeniu pierwszej warstwy. Transparentny lakier doskonale „wyciągnie” obrysy listewek i ich usłojenie. Warunkiem takiego efektu jest oczywiście wcześniejsze dobre przygotowanie malowanej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych zacieków kleju. Osobiście użyłem mieszanki lakieru bezbarwnego akrylowego „satyna” (prenumerata Premium) i akrylu powszechnie dostępnej firmy „jedwabny połysk” w stosunku po połowie. Malowanie przypadające w sesji 99 zmienia bardzo na plus ogląd modelu.

Kolejne klapy furt działowych.