Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 91

Zeszyt nr 91 – klapy ambrazur, pachołki pokładu forkasztelu, montaż platformy dziobowej.

Budowa klap furt działowych wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na centralne połączenie elementów sklejanych – płytek większej i mniejszej względem siebie. Aby ułatwić malowanie nie nanosiłem kolorów na gotowe klapy jak radzi instrukcja a elementy malowałem przed sklejeniem „hurtem” bejcą wodną większe i farbą akrylową mniejsze łącząc je dopiero po wyschnięciu. Efekt niewiele różniący się od podpowiedzi (może wizualnie lepszy) ułatwia jednak estetyczne wykonanie i zdecydowanie oszczędza czas pracy.

Pachołki na pokład forkasztelu też można wykonać trochę innym sposobem niż pokazany na zdjęciach instrukcji („instrukcyjna” metoda jest wygodna w sensie operowania obrabianą listwą) tzn. wcześniej odcinałem jednakowe kawałki listewki, wyrównywałem zbiorowo przyklejone do taśmy klejącej. Zbiorowo też zaznaczyłem miejsce nacinania głowicy pachołka. Dalej można wszystkie naciąć piłeczką lub osobno wycinać nożykiem.

Montaż platformy dziobowej jest stosunkowo łatwy. Platforma jest dobrze dopasowana, dlatego przy zastosowaniu kleju CA bez problemu można ja przykleić do pokładu bukszprytu z jednej strony i stępki z drugiej. Po przyklejeniu rzut boczny platformy stanowi łuk skierowany wypukłością w dół.