Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 83

Zeszyt nr 83 – budowa platformy dolnej galeryjki rufowej, montaż pierwszej listwy odbojowej.

Etap trudny. Montaż i dopasowanie platformy dolnej galeryjki rufowej do kadłuba będą zależały od kształtu burt w części rufowej, czyli pośrednio od sposobu szlifowania wręg przed procesem poszywania. To oznacza, że po sklejeniu elementów galeryjki i wykonaniu deskowania należy indywidualnie dopasować kształt głównie boków platformy do wymiarów zewnętrznych kadłuba w strefie rufowej. Ponieważ połączenie na „jaskółczy ogon” poszczególnych części jest stosunkowo luźne tym bardziej wiele przymiarek przed sklejeniem będzie należało wykonać. Można na kartce papieru narysować prosty szablon z naniesionymi wymiarami kadłuba i przy okazji ustalić symetrię klejonej platformy. W moim przypadku mocno docisnąłem krawędzie styku płytek ustawiając połączenie „jaskółcze” na środku. Zastosowałem klej do drewna a po wyschnięciu szpary zalałem klejem dwuskładnikowym.

Deskowanie dodatkowo wzmocni miejsce styku płyt platformy. Sposób naklejania desek jest doskonale znany z okresu deskowania pokładów. Ja „zaszalałem” przyklejając podłogę w całości z desek wcześniej ułożonych na taśmie klejącej. To jakaś tam oszczędność czasu i gwarancja dobrego dolegania podłogi do całej klejonej powierzchni.

Szlifowanie boków platformy dopasowujące je do kadłuba przeprowadziłem tak aby końcówki od strony dziobu nie znajdowały się 10 mm pod ambrazurą jak w instrukcji tylko ich górna krawędź była w odległości 4 – 5  mm. Wydaje się, że platforma tak będzie ostatecznie ustawiana a ewentualną korekcje można będzie później jeszcze przeprowadzić.

Montaż listew odbojowych wymaga jednoczesnego dociskania ich do kadłuba i ugięcia zgodnie z profilem tworzonym przez ambrazury. Wymagane jest tez utrzymanie jednakowego odstępu od furt. Wskazanym jest też, aby nie pobrudzić kadłuba nadmiarem nałożonego kleju na listewki lub o co łatwo podczas nieudolnego operowania listewką (używam kleju CA). To razem sprawia, że montaż odbojnic jest trudny. Można sobie pomóc wykonując kilka prymitywnych szablonów do ustalenia pozycji listew.

Na okienka, jakie pozostały po wycięciu z szablonów ambrazur nakleiłem listewkę obcinając ją z jednej strony 2 mm a z drugiej 3 mm. W zależności od wskazań instrukcji (np. zeszyt 83) wkładamy w otwór ambrazury i klinujemy szablony końcówką 2 mm w dół. Tyle a ułatwienie bardzo znaczące.

Drugim ułatwieniem jest skośne łączenie listew następujących po sobie. Pomijając, że każde łączenie poza czołowym „na styk” (proponowane przez instrukcję) będzie bardziej poprawne historycznie to podczas montażu końcówka poprzedniej listewki będzie stanowiła podparcie początkowi następnej, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej uzyskać łuk podczas procesu przyklejania sprężystej listwy.

Montując w strefie rufy ostatni odcinek listew można zostawić najbardziej wysunięty koniec ok. 4-5 mm bez kleju, ponieważ podczas budowy galeryjki skrajny kawałek po dopasowaniu będzie odcięty.