Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 79

Zeszyt nr 79 – Poszycie zewnętrzne części dennej.

Aktualna sesja to ułożenie czternastu pasów drugiego poszycia w części dennej po obu stronach stępki. Praca wymagająca dużej uwagi, szczególnie montaż pasów przylegających do stępki. Muszą idealnie dolegać do krawędzi zewnętrznych stępki, aby po późniejszym montażu falszkilu nie pozostały widoczne szpary.

Listewki drugiego poszycia w przeciwieństwie do grubszych stanowiących pierwszą warstwę nie mają takich samych właściwości w sensie ugięcia bocznego. Dlatego teraz instrukcja w zeszycie będzie jedynie poglądową gdyż jest pewne, że każdemu na modelu listewki będą się układały inaczej. Trzeba się temu podporządkować stosując oczywiście poznane wcześniej zasady poszywania. Głównie mowa o części dziobowej i rufowej. Wspominałem w poprzednich sesjach o różnych odcieniach drewna, z którego są wykonane listewki. Trzeba jeszcze zaznaczyć możliwość różnicy w grubości listewek. Zdarzają się nieco grubsze i przez to sztywniejsze. Wygodniej je montować w części środkowej kadłuba gdzie nie wymaga się ugięć i skręceń wzdłuż osi wzdłużnej.

Kliny szczególnie w strefie rufy wklejam na bieżąco. O ile w przypadku pierwszego poszycia klinowałem po wklejeniu wcześniej wszystkich „długich” listewek w danej sesji to w przypadku drugiego poszycia kliny wstawiam przed wklejeniem listewki następnej. Wydaje się, że taka metoda pozwala na dokładniejsze dopasowanie wzajemne.