Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 70

Zeszyt nr 70 – montaż panelu rufowego, poszycie zewnętrzne rufy.

Półmetek kolekcji jest zbieżny z rozpoczęciem pracy przy poszyciu zewnętrznym kadłuba. Zanim jednak przyjdzie kolej przyklejania listewek należy zamontować na rufie panel z otworami furt działowych. Miałem obawy o zachowanie tej części a racze sklejki z której jest wykonana podczas gorącej kąpieli wodnej. Jednak nic złego (np. rozwarstwienie) się nie dzieje. Przybijany na kleju do wzmocnień panel w sposób zadowalający się ugina, nie pęka i układa ściśle dolegając do obydwu burt. Aby mieć pewność skutecznego połączenia z burtami dodałem po bokach panelu dwa dodatkowe gwoździe, które gwarantują idealne jego przyleganie.  

Podglądnąłem w wersji angielskiej, co się będzie w przyszłości „działo” z owalnym wycięciem w centralnej części panelu. Pomiędzy wklejone na rufie wzmocnienia będzie wsunięty trzon płetwy sterowej. Aby się tam zmieścił a płetwa mogła wykonać ruch obrotowy należy wzmocnienia rozwiercić do wymiaru właśnie tego otworu. Uznałem, że o wiele wygodniej będzie zrobić to teraz niż po montażu panelu i przyklejeniu poszycia. Dlatego po zaznaczeniu miejsca i kształtu pilnikiem poszerzyłem wspomniany otwór i następnie wkleiłem ściankę.

Listewki poszycia zewnętrznego przyklejam popularnym klejem do drewna. Nakładam odpowiednią warstwę kleju na każdą listewkę z osobna i z pomocą kostki introligatorskiej mocno dociskam ją do kadłuba modelu. Kostka introligatorska to kawałek drewna zeszlifowany w mojej wersji do kształtu demonstrowanego poniżej. Bardzo przydatne narzędzie do prac z zewnętrznym poszyciem.