Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 67

Zeszyt nr 67- dalszy ciąg poszywania kadłuba.

Napisałem dalszy ciąg, ale to praktycznie w moim wypadku gdzie na bieżąco uzupełniałem kawałkami listewek powstałe w trakcie montażu szpary koniec prac przy pierwszej warstwie poszycia kadłuba. Uff! A więc skoro poszycie gotowe można się pokusić o pobieżną ocenę, jakości „tworzywa” i trudność wykonania.

Ożebrowanie konstrukcji wykonane ze stosunkowo grubej sklejki, dobrze docięte laserowo pozwalało na użycie bez ryzyka gwoździ do montażu listewek, które przyklejałem szybkim klejem do drewna. Listewki z miękkiego i elastycznego drewna łatwe w obróbce. Pomimo to w miejscach tego wymagających moczyłem je we wrzątku i wyginałem giętarką na gorąco.  Praktyka podpowiada, że listewki długości 300 mm można wykorzystać bardziej ekonomicznie a kolejne łączenia w pasach łatwiej przesuwać względem siebie, ale … . Poszywanie sprawiałoby mniej problemu gdyby konstrukcja części dziobowej była bogatsza o wzmocnienia i wsporniki oraz zdecydowanie bardziej dopracowana w miejscu połączenia pokładu bukszprytu ze ścianką bukszprytu.

Myślę, że sesja nr 67 jest zakończeniem jednego z trudniejszych etapów budowy modelu i tak jak ja pewno większość modelarzy będzie zadowolona ze swojego osiągnięcia.