Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 66

Zeszyt nr 66 – kontynuacja budowy mniejszej łodzi okrętowej.

Dalszy ciąg budowy szalupy nr 2. Podobnie jak w przypadku poprzedniej łodzi drugi etap rozpocząłem od odcięcia skorupy od podstawki montażowej. Dopiero w następnej kolejności a więc inaczej niż w instrukcji zamontowałem listwy odbojowe. Instrukcja budowy łodzi większej podczas omawiania postępowania z nadburciem podpowiadała jego dopasowanie do górnych krawędzi kadłuba i przyklejonego wcześniej elementu nadburcia rufy. Tym razem proponuje odwrotną kolejność. Nie ma to istotnego znaczenia, natomiast obawiam się, że w przypadku tej szalupy trzeba jednak więcej popracować nad dopasowaniem wspomnianych części. W skrajnych przypadkach, gdzie modelarz na wcześniejszym etapie mniej starannie zamontuje deskę pawęzy może zaistnieć konieczność przedłużenia ramion nadburcia.

Kadłub szalupy jest niewielki. Bardzo twarde listewki z drewna orzecha mające być odbojnicami wymagają wcześniejszego wyprofilowania obojętne jaką metodą. Osobiście uważam profilowanie na gorąco za najskuteczniejsze.

I jeszcze porównanie wielkości dwóch gotowych szalup modelu Soleil Royal. Łodzie na zdjęciach wyglądają na lekko „zwichrowane”, ale to dzieło aparatu powodującego takie złudzenie.