Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 54

Zeszyt nr 54 – pachołki z poprzeczkami.

Praca z pachołkami wymaga precyzji i cierpliwości. Sposób wykonania poszczególnych części podany w instrukcji jest wygodny, ponieważ operuje się dłuższym kawałkiem materiału przez co można uzyskać mocniejszy chwyt drewnianego pręta i możliwość dogodnej operacji. Trudniej natomiast utrzymać idealną powtarzalność wymiarów a to jest docelowo niezbędne w budowie tych elementów infrastruktury modelu żaglowca. Dodatkowo obróbka pojedynczych części wydłuża czas pracy nad nimi.

Na załączonych zdjęciach podjąłem wydaje się udaną próbę „wyprodukowania” identycznych składników pachołków z poprzeczkami. Do tego potrzebne jest wykonanie prymitywnego technicznie szablonu. Przyda się, jako pomoc na późniejszych etapach prac. A więc czas poświęcony przygotowaniu nie będzie stracony. Modelarze będą używali piłek, pilników itp. Prace z pachołkami i poprzeczkami można również wykonać używając jedynie nożyka.   

Uwaga pręt z drewniana orzechowego 5×5 mm jest przeznaczony do wykonania również w następnej sesji kołkownic. Dlatego należy postępować bardzo ekonomicznie, gdyż jego długość jest obliczona z tylko minimalnym zapasem.

Uwaga przy usuwaniu nadmiaru materiału z gniazd pod poprzeczki i skośnym ścinaniu głowic pachołków. Drewno, pomimo, że stosunkowo twarde w miejscu milimetrowego występu pomiędzy gniazdem a głowicą jest bardzo kruche i łatwo pachołka uszkodzić.

Podpatrując wcześniejsze wydania kolekcji można zaobserwować, że w końcowym etapie budowy modelu instrukcje proponują malowanie na czerwono głowic pachołków i polerów. Aby sobie ułatwić można alternatywnie pomalować je teraz, co jest zdecydowanie wygodniejsze.