Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 46

Zeszyt nr 46 – poszycie części dennej.

Prace przy modelu w ramach tej sesji będą polegały na ułożeniu czterech pierwszych pasów listewek w części dennej. Pierwsze listewki układane są wzdłuż stępki. Instrukcja podpowiada żeby wilgotne listewki mocować klejem kontaktowym a następnie po przymocowaniu docinać w części dziobowej do krawędzi stępki. Ja osobiście listewki wyginam wcześniej na gorącą, po przymiarkach nadaję im skośny kształt styczny do krawędzi bocznej stępki i przyklejam klejem do drewna. Wzmacniam gwoździami, wykorzystuję też pinezki i ściski. Klej do drewna nanoszę też na krawędzie boczne kolejno montowanych listewek. Całość skorupy poszycia będzie szlifowana, więc występujące ewentualnie teraz wycieki kleju nie będą widoczne.

Zanim przykleiłem pierwsza listewkę odciąłem od stępki „uszy” mocowania podstawki. Wydaje się, że teraz po prostu jest to wygodniejsze a podstawka montażowa z racji mocno wypłaszczonego dna modelu do czasu montażu kila nie będzie potrzebna.

Złudzenie optyczne sprawia, że skośna część listewki zdaje się być na zewnątrz. W rzeczywistości skosy są styczne z krawędzią stępki , a więc są montowane do środka.

Większość poszycia w części dennej modelu będzie wykonywana w pozycji do góry dnem. W strefie rufowej (kontrkasztel) na burtach znajduje się „ząbek”, który w pozycji odwróconej bardzo łatwo można odłamać. Dlatego podpowiadam, aby to miejsce zabezpieczyć i tym samym uniknąć często przypadkowej mało komfortowej dolegliwości.