Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 45

Zeszyt nr 45 – montaż kotwicy, kolejny pas poszycia burt, wycinanie otworów furt działowych.

Uzbrajanie poprzeczki kotwicy w metalowe opaski wymaga znacznej precyzji. Opaski można montować tak jak w instrukcji lub przy pomocy kleszczyków doginać „na zewnątrz” i gotowe nasuwać na poprzeczkę. Wyjątkowo ekonomicznie należy postępować z załączonym do zeszytu płaskownikiem gdyż po wykonaniu czterech opasek pozostaje go bardzo mało (na zdjęciu). Aby uniknąć ewentualnego złamania przy gięciu i ułatwić sobie pracę płaskownik można uplastycznić poprzez rozgrzanie go na palniku gazowym.

Uwaga – częstym błędem w budowie kotwicy jest ustawienie pazurów w jednej linii z poprzeczką. W poprawnie zmontowanej kotwicy ramiona i pazury w stosunku do poprzeczki są usytuowane poprzecznie.  

Problem z usztywnieniem trzonu kotwicy w otworze poprzeczki rozwiązałem wciskając od dołu drewniane kliny. Po ustawieniu i usztywnieniu kotwicy do otworu poprzeczki zaaplikowałem kroplę kleju dwuskładnikowego.

Montaż kolejnego pasa listewek zamyka na obydwu burtach drugą warstwę poszycia na wysokości drugiego pokładu działowego. Dlatego podczas tej sesji konieczne jest wycięcie w przyklejonych listewkach otworów pod furty, wyrównanie oraz wyszlifowanie wewnętrznych powierzchni furt.