Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 37

Zeszyt nr 37 – montaż panelu nadburcia prawego w części rufowej.

Montaż panelu nadburcia (największy gabarytowo element poszycia modelu) w części rufowej zamyka prace z pierwszą warstwą poszycia na prawej burcie. Element na moim modelu pasuje bez żadnych poprawek do wcześniej przyklejonych części. Jedyne, na co należy zwrócić baczniejszą uwagę to prawidłowe rozmieszczenie gwoździ, tak aby po przybiciu nie wystawały w widocznych miejscach.

System, jaki zastosowano na modelu tzn. panelowe poszycie w części nadwodnej stanowiące jednocześnie szablon rozmieszczenia furt działowych jest już prawie niespotykany. Osobiście nigdy wcześniej w taki sposób nie budowałem modelu. Dlatego trochę budził mój niepokój szczególnie o dopasowanie wzajemne części. Teraz, gdy ukończyłem już etap takiego poszycia na jednej burcie mogę uznać, że najtrudniejsze zostało zrobione.

Instrukcja jeszcze w ramach tej sesji podpowiada szlifowanie łebków gwoździ. Przekładam te prace na później, ponieważ w najbliższej przyszłości trzeba będzie wykonać kompleksowe szlifowanie już wykonanego poszycia łącznie wręgami znajdującymi się w części dennej. Przy wykonywaniu powyższego temat „łebki gwoździków” rozwiąże się sam.