Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 32

Zeszyt nr 32 – schodnia na pokładzie kasztelu.

To pierwsza schodnia, jaką budujemy na tym modelu. Policzki – boczne deski z wyfrezowanymi rowkami na stopnice, są dobrej, jakości z dokładnie symetrycznie wykonanymi nacięciami. Całość po zbudowaniu daje swoistego rodzaju drabinę, po której w rzeczywistości załoga miała możliwie wygodnie zejście pod pokład. Instrukcja tego zeszytu pokazuje dwie metody budowania schodzi. Osobiście wklejam wszystkie stopnice najpierw w nacięcia jednego policzka a następnie tak powstałą „konstrukcję” doklejam do drugiego policzka. Schodnię po wyschnięciu kleju przed malowaniem należy tak wyprofilować, aby końce jednej strony przylegały dokładnie do ramy otworu gretingu a z drugiej całą powierzchnię podstawy policzków spoczywały na pokładzie głównym.

Do wykonania jednakowej długości stopnic dobrze jest wcześniej przygotować sobie możliwie najprostszy szablon, który ułatwi cięcie listewek. Mój jak widać jest wyjątkowo prymitywny a jednocześnie doskonale skuteczny.

Jedną stronę stopnicy przed zamontowaniem namaczam końcem w cienko rozprowadzonej warstwie kleju do drewna. Następnie powtarzam czynność z kolejnymi elementami schodni. Stopnice są węższe niż wyfrezowane w policzkach prowadnice dlatego należy zwrócić uwagę, aby wszystkie były wklejone identycznie.