Soleil Royal - Blog

Zeszyt nr 27

Zeszyt nr 27 – montaż desek z szablonami furt działowych pokładu drugiego, przygotowanie i montaż gretingu pokładu głównego.

Etap przygotowania i wklejania na obu burtach części dziobowej pierwszych desek z szablonami furt działowych na poziomie drugiego pokładu działowego . Łuki desek bez większej ingerencji w kształt krawędzi przylegają do położonych niżej listewek poszycia. Jedyną trudność, jaką może napotkać modelarz to właściwe użycie ścisku w części dziobowej tak, aby początek deski podczas klejenia był solidnie dociśnięty do bocznej ścianki grodzi bukszprytu. Akurat w tym miejscu nie da się użyć gwoździ a profil grodzi i pierwszej wręgi w tym miejscu jest odwrotny niż sąsiedniej wręgi nr 2.

Deski pomimo dużej sztywności montuję „na sucho”, ponieważ wcześniejsze moczenie może spowodować, iż podczas próby wklejania w odpowiednie miejsce zamiast pożądanego łuku deska będzie się skokowo uginać w cieńszych miejscach okolic otworów pod furty.

Greting

Może się zdarzyć, że podobnie jak ja ktoś natrafi na lekko podgiętą w płaszczyźnie poziomej kratownicę. Nie jest to powód do zmartwienia gdyż spokojnie deformacja zostanie zniwelowana podczas wklejania elementów ramy i później montażu gotowego gretingu na pokładzie.